Projekt Osnaživanjem organizacija civilnog društva do kvalitetnijih socijalnih usluga od 29. prosinca 2014. do 28. veljače 2016. godine provode projektni partneri Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Istarske županije, Udruga za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke, Udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem “Golubica” iz Vukovara te Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Nova Gradiška. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Poziva “Jačanje sposobnosti organizacija civilnog društva za pružanje socijalnih usluga” – Operativni program “Razvoj ljudskih potencijala” 2007. – 2013. te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ukupna vrijednost projekta iznosi 705.245,93 kn.
Cilj projekta je unaprijediti sposobnosti i kvalitetu rada organizacija civilnog društva s područja Istarske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije koje skrbe o osobama s invaliditetom za pružanje socijalnih usluga u zajednici. Organizacije koje skrbe o osobama s invaliditetom u navedenim županijama nisu jednolično razvijene. Nemaju dostatna znanja i vještine niti razvijene kapacitete za unaprjeđenje postojećih socijalnih usluga u zajednicama u kojima djeluju. Kroz četiri komponente projekta (elementi) postići će se da 25-33 OCD-a uspostave mehanizme za primjenu zakonskih normi i Standarda kvalitete za pružanje socijalnih usluga, dok će 10-15 OCD-a a koji skrbe o osobama s invaliditetom unaprijediti kapacitete za menadžment volontera u području pružanja socijalnih usluga. Time će se doprinijeti povećanju kvalitete socijalnih usluga te dugoročno povećanju socijalne uključenosti krajnjih korisnika socijalnih usluga.
I. Jačanje kapaciteta OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom za praćenje provedbe i evaluaciju kvalitete i opsega socijalnih usluga u zajednici
U sklopu ovoga elementa projekta organizirat će se 6 dana radionica u tri projektne županije o Standardima kvalitete socijalnih usluga u djelatnosti socijalne skrbi te praćenju i evaluaciji projekata OCD-e za djelatnike OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom. Partneri će izraditi i distribuirati priručnik o obveznoj dokumentaciji propisanoj Standardima kvalitete socijalnih usluga u djelatnosti socijalne skrbi, praćenju i evaluaciji projekata OCD-a te će pružati tehničku podršku OCD-ima u primjeni dokumentacije, standarda kvalitete te u području praćenja i evaluacije projekata.
II. Unaprjeđivanje znanja i vještina djelatnika i volontera OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom za zagovaranje i osnaživanje njihovih korisnika
Drugi element projekta predviđa unapređenje znanja i vještina djelatnika/volontera OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom za zagovaranje i osnaživanje njihovih korisnika kroz tri edukativna područja. Tako, znanja i vještine iz područja „Osobno usmjereno planiranje“ i „Samozastupanje i samoodređenje“ usvojit će djelatnici/volonteri OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom, dok će na edukaciji u području izrade materijala u lako razumljivom obliku sudjelovati i djelatnici drugih javnih ustanova.
III. Jačanje kapaciteta OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom za upravljanje volonterima i razvoj volonterskih programa
Kroz aktivnosti ovoga elementa projekta djeluje se na jačanje kapaciteta OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom za upravljanje volonterima i razvoj volonterskih programa, a podrazumijeva edukaciju o menadžmentu volontera za djelatnike OCD-a koje pružaju socijalne usluge koja će se održati u Puli u dva modula. Organizacije civilnog društva koje pružaju socijalne usluge razvit će i/ili provoditi pilot volonterske programe OCD-a za pružanje socijalnih usluga te će im biti osigurana tehnička podrška.
IV. Razmjena iskustava i prikaz primjera dobre prakse OCD-a koji skrbe o osobama s invaliditetom
Četvrti element projekta podrazumijeva izradu plana pripreme studijskog putovanja, zatim provedbu studijskog putovanja u Istarskoj županiji te izradu izvještaja s preporukama studijskog putovanja. Aktivnost se provodi sa ciljem razmjene iskustva i pozitivne prakse te osiguranja veće povezanost između OCD-ima koje rade s osobama s invaliditetom i pružaju socijalne usluge.